rope

Rope Skipping

Rope skipping je skákanie cez švihadlo netradičnou formou. Je to zábavný, hravý šport rozvíjajúci tvorivosť, pohybovú zdatnosť, koordináciu tela, prácu v tíme i rytmus, vďaka ktorému sa dostáva do popularity u detí i dospelých. Nesie v sebe prvky umenia, aerobicu, tanca, gymnastiky i hip hopu. Výhodou rope skippingu okrem toho, že posiľňuje Vašu kondíciu a priaznivo pôsobí na Váš kardiovaskulárny systém je to, že s ním nikdy nespadnete do stereotypu, keďže ponúka rôzne štýly rôznej náročnosti. O tom, čo je rope skipping sa dočítate aj na blogu Martina Poppera http://popper.blog.sme.sk (Rope skipping už aj na Slovensku?).

Cez švihadlo môžu skákať jeden, dvaja, traja i celá skupina jumperov. Čo sa týka švihadiel, existujú rôzne typy švihadiel:

beaded_single_rope

Beaded single rope

Korálkové švihadlo s predĺženou rúčkou určené pre jedného jumpera. Vďaka korálkam sa ľahko udržuje tzv.”U”, čo uľahčuje skákanie.

single_freestyle_rope

Single freestyle rope

Švihadlo, ktoré umožňuje robiť rôzne triky aj v dvojšvihoch a viac švihoch. Je určené pre jedného jumpera.

double_dutch_ropes

Double dutch ropes

Dve švihadlá dlhé 3-4 mestre, v ktorých môžu skákať dvaja, traja i celá skupinka jumperov.

speed_single_rope

Speed single rope

Kabelové švihadlo určené na rýchlostné skákanie.

chinese_wheels_ropes

Chinese wheels ropes

Švihadlá, ktoré sú určené na skákanie vo dvojiciach až štvoriciach. Sú dlhšie ako single rope.

Vo svete je tento druh športu veľmi populárnym. Existujú rôzne športové kluby a asociácie, ktoré sa tvrdo pripravujú na súťaže a šampionáty. Áno presne, vo svete je rope skipping teda skákanie cez švihadlo súťažnou disciplínou. Medzi najznámejšie súžťažné disciplíny patria: Single rope speed, Single rope freestyle, Duble Dutch speed, Double Dutch freestyle, Wheels atď. Viac informácií o súťažiach a ich pravidlách nájdete na našej stránke v sekcii Súťaže.